فروشگاه اینترنتی دیجیتس‌کالا
No products in the cart.

DSLR چیست ؟ آشنایی با روش کار دوربین DSLR

دوربین dslr
سرتیتر اسلاید 1
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ است
اینجا کلیک کنید
سرتیتر اسلاید 2
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ است
اینجا کلیک کنید
قبل
بعدی

آشنایی با دوربین DSLR و روش کار این دوربین

DSLR مخفف “Digital Single Lens Reflex” و به زبان ساده ، DSLR یک دوربین دیجیتال است که با استفاده از یک مکانیزم آینه‌ای نور ر از لنز به منظره یاب نوری هدایت می کند. ( منظره یاب یک چشمی در پشت دوربین است که عکاس از طریق آن عکس صحنه رو میبیند.) با چرخش آینه به سمت بالا ،سنسور (سنسور قطعه ای است که تصویر را ثبت می کند) در مسیر حرکت مستقیم نور قرار میگیرد، پس نور به طور کامل به سنسور تصویر می رسد و تصویر صحنه بر آن ثبت میشود. تا قرن نوزدهم دوربین های رفلکس تک لنز با اشکال مختلف و با فیلم به عنوان وسیله ضبط در دسترس بوده اند ، اولین SLR دیجیتال تجاری با سنسور تصویر در سال ۱۹۹۱ ساخته شد. در مقایسه با دوربین عکسبرداری و تلفن ، دوربین DSLR به طور معمول از لنزهای قابل تعویض استفاده می کنند.

 اجزای تشکیل دهنده دوربین DSLR

به تصویر زیر دقت کنید، ( تصویر از ویکی پدیا ) . قبل از آنکه توضیحات این تصویر را مطالعه کنی ، به تصویر دقت کن و سعی کن روش کار دوربین را با همین تصویر متوجه شوی. مطمئن یاش اگر مبتدی هستی و از این تصویر روش کار دوربین را متوجه شده ای، ۵۰ درصد از مسیر آموزش را پشت سر گذاشتی.

دوربین DSLR چگونه کار می کنند؟ 

دوربین DSLR چگونه کار می کنند؟ 

 

دوربین DSLRچگونه کار می کنند؟

به اطراف خودت نگاه کن!  هر چیزی را که میبینید در حقیقت نور به سطح آن چیزها تابیده ، پس از برخورد به سطح ، بازبیده و به چشم شما می رسد و باعث میشود آن چیز را ببینید. ثبت تصویر در دوربینها نیز همینطور است. وقتی از منظره یاب یا همان چشمی DSLR در پشت دوربین (قطعه شماره ۸ تصویر شماره ۱) نگاه می کنید و صحنه ای را از منظزه یاب دوربین میبینید ،در حقیقت اینگونه است که نوری که به این فضا و صحنه می تابد بازتاب آن از مسیرهای زیر عبور میکند :
 • 1. از طریق لنز به یک آینه رفلکس (قطعه ۲) ارسال می شود که با زاویه ۴۵ درجه در داخل محفظه دوربین قرار دارد
 • 2. آینه نور را به صورت عمودی به یک عنصر نوری به نام “پنتاپریسم” هدایت می کند ( قطعه ۷ ).
 • 3. پنتاپریسم ( منشور ۵ وجهی ) که با کمک دو آینه جداگانه ، نور عمودی را به افقی تبدیل می کند و مستقیماً به منظره یاب می فرستد. اینجاست که عکاس از منظره یاب تصویر صحنه را می بیند.

اما هنگامی که عکاس کلید آزادسازی شاتر ( کلید روی دوربین که با فشردن آن عکس گرفته می شود. ) را می فشارد این نور بازتابیده از صحنه در مرحله ۲ با تفاوت مسیر زیر را طی میکند:

در مرحله ۱- نوری که از طریق لنز به آینه رفلکس و از آنجا به سمت منظره یاب ارسال می شود.

اما هنگام عکس گرفتن عکس

 • ۱- آینه رفلکس (قطعه ۲) به سمت بالا چرخیده . مسیر افقی را باز و مسیر عمودی را مسدود میکند و نور مستقیماً عبور می کند.(در این لحظه کوتاه از منظره یاب چیزی مشاهده نمی شود.)
 • ۲- شاتر ( قطعه ۳ ) باز می شود.*
 • ۳- نور مستقیم به سنسور ( قطعه  ) تصویر می رسد
 • ۴- سنسور ( قطعه ۴ ) تصویر را ثبت می کند.

* شاتر تا زمانی که لازم باشد سنسور تصویر مناسب را ضبط کند باز می ماند. مدت این زمان را عکاس یا تنظیمات خودکار تعیین میکند.

 • ۴- شاتر  ( قطعه ۳ ) بسته می شود.
 • ۵- آینه ( قطعه ۲ ) ارفلکس به حالت اول و همان زاویه ۴۵ درجه برمی گردد.
 • ۶- آینه ( قطعه ۲ ) نور را به صورت عمودی درآورده و به سمت عنصر نوری به نام “پنتاپریسم” ( قطعه ۷ ) هدایت می کند.
 • ۷- پنتاپریسم ( قطعه ۷ ) با هدایت نور از طریق دو آینه جداگانه ، نور عمودی را به افقی تبدیل کرده و مستقیماً به منظره یاب ( قطعه ۸ ) می فرستد.

بدیهی است که روند در اینجا متوقف نمی شود. بعد از این ، ( فرایند ثبت تصویر ) پردازش های پیچیده بسیاری در دوربین بر تصویر انجام می شود. سپس پردازنده دوربین ، اطلاعات را از سنسور  تصویر ( قطعه ۸ ) می گیرد. به یک قالب مناسب تبدیل کرده و سپس در یک کارت حافظه ذخیره می کند. کل مراحل زمان بسیار کمی طول می کشد. برخی ازDSLR های حرفه ای می توانند ۱۱ بار در یک ثانیه این کار را انجام دهند! موارد بالا یک روش بسیار ساده برای توضیح نحوه کار دوربین های DSLR است.


دوربین بدون آینه – Mirrorless Cameras – ﮹چیست؟ برای مطالعه اطلاعات بیشتر در مورد DSLR ، این مقاله را در ویکی پدیا ببینید.

دیجیتال SLR
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*