فروشگاه اینترنتی دیجیتس‌کالا
No products in the cart.

دوربین بدون آینه چیست؟ روش کار دوربین بدون آینه و مقایسه با dslr

دوربین بدون آینه کنون

دوربین بدون آینه چگونه کار می‌کند؟

دوربین بدون آینه – MirrorlessCameras – چیست؟

در ادامه بحث عکاسی حرفه ای به معرفی این دوربین ( دوربین بدون آینه ) رسیدیم ، همانطور که در جلسه قبل ،جلسه‌ی دوربین DSLR چیست؟ آشنایی و روش کار دوربین dslr ،روش کار دوربین dslr را دیدیم. و دیدیم که دوربین DSLR از یک مکانیزم پیچیده آینه ای استفاده می کند تا نور را به منظره یاب نوری بفرستد ، به اینصورت که آینه ای متحرک در مسیر نور قرار دارد که نور را به سمت بالا و بسوی منظره یاب هدایت می کند ولی با فشردن کلید شاتر این آینه  چرخیده  و با آزاد کردن مسیر حرکت نور، نورمستقیماً به سنسور دوربین برخورد می کند و این سنسور تصویر را ثبت و برای پردازش به کامپیوتر دوربین می فرستد.

 

نمایی از درون دوربین dslr

نمایی از درون دوربین dslr و لنز و اجزای داخلی تشکیل دهنده

نمایی از درون دوربین dslr و لنز و اجزای داخلی تشکیل دهنده

نمایی از درون دوربین dslr و لنز و قطعات داخلی

نمایی از درون دوربین dslr و لنز و قطعات داخلی تشکیل دهنده

 


دوربین DSLR چگونه کار می کنند؟

 

 


 

تصویر مقابل که همان تصویر از جلسه قبل و روش کار یک دوربین dslr است را دوباره ببینید، روش کار این دوربین و آینه ها کاملا واضح است . در این تصویر (تصویر شماره ۱) دقت کنید، و حدس بزنید در صورت حذف آینه (قطعه شماره ۲ ) از چه سیستمی میتوان بجای آینه استفاده کرد. الیته این سوال برای سطح مبتدی و حتی حرفه ای مشکل است ، چون  چند ده سال طول کشید تا سیستم امروزی بدون آینه ابداع شد. اما با دقت در این تصویر میتوانید حدس بزنید با حذف آینه چه بخشها یا قطعاتی  وابسته به آینه، از دوربین حذف میشوند.

یک دوربین بدون آینه فاقد چنین مکانیزمی است. و به همین دلیل است که نام آن را دوربین بدون آینه می نامند ، در این دوربین نور همیشه از لنز عبور می کند و به حسگر تصویربرداری  ختم می شود. دوربین های بدون آینه دارای منظره یاب های الکترونیکی (EVF) وLCD ها هستند، که اساساً سنسور همان چیزی را تصویربرداری میکند که نمایش می دهد.در دوربین های بدون آینه چون سیستم آینه ای، منظره یاب نوری و بعضی موارد مربوط، وجود ندارد، در مقایسه با دوربین های DSLR، ساده تر ، سبک تر و کم حجم تر هستند.تصویر زیر تفاوت بین DSLR و دوربین بدون آینهرا نشان می دهد:

دوربین بدون آینه چگونه کار می کن


دوربین بدون آینه چگونه کار می‌کند؟

 

 

 

شیوه کار و اجزای داخلی دوربین بدون آینه

 

همانطور که مشاهده می کنید، در مقایسه با یک دوربین بدون آینه، یک DLSR دارای اجزای بسیار بیشتری است، که فضای داخل دوربین را تشکیل می دهند. علاوه بر مکانیزم پیچیده آینه ، یک صفحه تمرکز یاشیشه مات. یک لنز کندانسور، منشور پنج وجهی و اجزایی مانند آینه ثانویه و یک حسگر اتوفوکوس تشخیص فاز هم در در یک DSLR وجوددارد. که در دوربین بدون آینه نیست.
برخلاف DSLR ، دوربینهای بدون آینه عملکرد بسیار ساده ای دارند. نوراز درون لنز (قطعه شماره ۳) ، مستقیماً عبور میکند به سنسورتصویر (قطعه شماره ۱) می رسد. و منظره یاب اپتیکی که با یک منظره یاب الکترونیکی (قطعه شماره۲) جایگزین شده است ، تصویر را نمایش میدهد.


معایب دوربین های بدون آینه :

  • ۱- منظره یاب الکترونیکی فقط در صورت روشن بودن دوربین و برقرسانی به سنسور تصویر می تواند فعال باشد. که می تواند به طور قابل توجهی از عمر باتری دوربین بکاهد.
  • ۲- منظره یاب های الکترونیکی می توانند تاخیر قابل توجهی داشته باشند، خاموش شود.
  • ۳- کنتراست بالا، که می تواند عادت برخی از عکاسان را دشوار کند.
  • ۴- اگرچه جدیدترین مدل های دوربین بدون آینه می توانند بسیار سریع ودقیق باشند. اما در هنگام عکسبرداری سریع، به ویژه در شرایط کم نور ،عملکرد خوبی ندارند.

 

دوربین بدون آینه و dslr چگونه کار می کنند؟

مقایسه روش کار dslr و دوربین بدون آینه

دوربین بدون آینه چیست و چگونه کار می کند؟

دوربین بدون آینه چیست؟

 

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*