فروشگاه اینترنتی دیجیتس‌کالا
No products in the cart.

مفهوم ایزو در عکاسی

ایزو در عکاسی

مفهوم ایزو در عکاسی what is iso in photography


ISO چیست ؟ و چگونه بر تصاویر تأثیر میگذارد؟

ISO یکی دیگر از سه اصل مهم عکاسی است ( دو اصل مهم دیگر سرعت شاتر و دیافراگم) که تأثیر زیادی بر تصاویر دارد. در این مقاله ، ISO را برای تازه واردان عکاسی معرفی می کنیم و نحوه استفاده درست از آن را برای بهترین نتیجه ممکن توضیح می دهیم.

 با استفاده از تنظیم ISO بالا در اینجا، من توانستم سرعت شاتر سریع را انتخاب کنم و پرندگان را در هنگام پرواز منجمد کنم.

 


فهرست مطالب این درس

  1. معنی و مفهوم ISO چیست
  2. مقادیر معمول ISO پایه 
  3. تغییر نویز در “HIiso” و “LOiso”
  4. نحوه تغییر دادن ISO
  5. از چه مقدار ایزو در دوربین خود استفاده می کنید؟
  6. زمان استفاده از ISO پایین
  7. زمان استفاده ازISO بالا
  8. به حداقل و حداکثر رساندن نویز تصویر
  9. شایعات و باورهای غلط در مورد ایزو
  10. ISO چیست؟

iso اصلی است بسیار اساسی ، به عبارت ساده تنظیمی از دوربین که نتیجه آن روشن یا تاریک شدن عکس است. با افزایش مقدار ISO ، عکس ها به تدریج روشن تر می شوند. به همین دلیل ، ISO می تواند به شما در گرفتن تصاویر در محیط های تاریک یا انعطاف پذیر شدن تنظیمات دیافراگم و تنظیمات سرعت شاتر کمک کند.

با این حال ، افزایش ISO عواقب ناخوشایندی نیز دارد. عکسی که در ISO بیش از حد با لا گرفته شده باشد نقطه های ریز کوچک و دانه دانه ای را در درعکس ایجاد میکند که در اصطلاح به آن نویز  می گویند و ممکن است تا حدی زیاد باشند که تصویر قابل استفاده نباشد. بنابراین ، روشن کردن عکس از طریق ISO همیشه یک معامله است. فقط درصورتیکه نتوانید عکس را از طریق سرعت شاتر یا دیافراگم روشن کنید ، باید ISO خود را بالا ببرید.

به عنوان مثال ، اگر در شرایطی که استفاده از سرعت شاتر آهسته باعث تار شدن عکس شود چاره ای جز استفاده از ایزو و شاتر سریعتر نیست.

ایزو چيست؟

نمودار تاثیر ایزو بر روشنایی تصاویر


معنی و مفهوم ISO چیست؟

سازمان بین المللی استانداردسازی”“International Organization for Standardization”. با
ISO  شناخته می شود و به سازمانی گفته میشود که فناوری و محصولاتی را طبق استانداردهای مختلف ایجاد می کند، که در اینجا با موضوع مورد بحث ما متفاوت است. ولی iso در عکاسی و مورد بحث ما، زمانی بوجود آمدند که دو استاندارد فیلم به نام‌های ASA و DIN در سال ۱۹۷۴ با استانداردهای ایزو ترکیب شدند (که بعداً برای عکاسی فیلم و دیجیتال تجدید نظر شد)، از آن زمان به بعد به نام “iso” خوانده می‌شوند

گرچه ISO در ابتدا فقط حساسیت فیلم را تعریف می کرد ، اما بعداً با هدف حفظ سطح روشنایی مشابه فیلم ، توسط تولیدکنندگان دوربین دیجیتال پذیرفته شد. مقادیر ISO در هر ًدوربین دارای محدوده متفاوتی هستند -که بعضا سرعت ISO نیز نامیده می شود.

 

مقادیر ایزو معمولا به شرح زیر است:

ISO 100 و کمتر ، ISO 200 , ISO 400 , ISO 800  , 3200 , ISO 6400 و بیشتر 

وقتی سرعت ISO خود را دو برابر می کنید ، روشنایی عکس را دو برابر می کنید. بنابراین ، یک عکس در ۴۰۰ ISO دو برابر ۲۰۰ ISO روشن تر خواهد شد. ۲۰۰ ISO دو برابر از ۱۰۰ ISO روشن تر است.

پایین ترین ISO در یک دوربین “ISO پایه آن دوربین است. این تنظیم بسیار مهم است ، زیرا امکان تولید بالاترین کیفیت تصویر را می دهد ، تا جایی که امکان دارد دید نویز را به حداقل می رساند. برخی از -Fuji X T2 های قدیمی و تعدادی از دوربین های مدرن مانند DSLR دارای استاندارد ۲۰۰ ISO هستند ، در حالی که اکثر دوربین های دیجیتال مدرن دارای بالاترین کیفیت تصویر، ISO پایه ۱۰۰ هستند. اما استفاده از۱۰۰ ISO همیشه امکان پذیر نیست ، به خصوص هنگام کار در شرایط کم نور.

نکته جانبی:
برخی از دوربین ها مقادیر “HI” و “LO” را برای ISO افزایش داده اند و از محدوده اصلی گسترش دادند. اما ، این مقادیر “HI” و “LO” کاملاً شبیه سازی شده و کیفیت تصویر را پایین می آورند. توصیه می کنیم از آنها پرهیز کنید
.

دو عکس گرفته شده در مقادیر مختلف iso3200 و iso200 را ببینید و به مقایسه آنها نگاهی بیندازید. به مقدار نویز – دانه دانه بودن- و رنگ های لکه دار در تصاویر توجه کنید:

ایزو چیست؟ تاثیر ایزو بر کیفیت تصاویر

در این دو تصویر تفاوت واضح است – تصویر در ISO 3200 نویز بسیار بیشتری نسبت به تصویر ISO 200 دارد (که من بجای سرعت شاتر طولانی تر استفاده کردم). به همین دلیل است که باید در صورت امکان از ISOهای بالا اجتناب کنید، مگر اینکه شرایط شما را مجبور به استفاده از آنها کند.

تغییر ISO از دوربین تا دوربین دیگر متفاوت است. در اینجا چند روش معمول برای تغییر ISO وجود دارد:
برای شروع ، حالتی را وارد کنید که به شما امکان می دهد خودتان ISO را انتخاب کنید. از حالت خودکار خارج شوید و به بخش ، Manual Shutter Priority ، Aperture Priority یا Manual بروید – ترجیحاً اولویت دیافراگم یا Program – برای DSLR های سطح پایین و دوربین های بدون آینه ، احتما لاً باید منویی -“منوی سریع”- را باز کرده و بخش ISO را پیدا کنید. مقدار مورد نظر خود را انتخاب کنید و یا آن را روی خودکار تنظیم کنید. برای دوربین های سطح با لاتر ، ممکن است یک دکمه اختصاصی “ISO” روی دوربین وجود داشته باشد. آن را فشار دهید در حالی که یکی از چرخ ها را می چرخانید تنظیمات ISO تغییر می کند. دوربین های دیگری هستند که دارای یک کلید چرخشی اختصاصی فقط برای تنظیمات مختلف ISO است.

اگر باز هم نتوانستید آن را پیدا کنید ،دفترچه راهنمای دوربین خود را بررسی کنید ، سعی کن که با نحوه تغییر سریع تنظیمات ISO دوربین خود آشنا باشید ، زیرا این تنظیمی است که شما احتما لاً بسیار آن را تنظیم خواهید کرد و با آن سر و کله خواهید زد ، مخصوصاً اگر در شرایط کم نور و بدون سه پایه یا فلاش عکاسی می کنید.

بیشتر از کدام محدوده ایزو استفاده کنید؟
بسیاری از عکاسان با اصول ISO کاملا آگاه هستند ، اما مطمئن نیستند که کدام مقدار ISO را در این زمینه انتخاب کنند. در عمل ، دلیلی وجود دارد که دوربین شما اجازه می دهد طیف گسترده ای از تنظیمات ISO را داشته باشد: شرایط مختلف ایزوهای مختلفی را می طلبد. در زیر ، برخی از سناریوهای رایج که ممکن است با آنها روبرو شوید را بررسی خواهیم کرد.

شرایطی استفاده از ISO پایین
همانطور که در با لاگفته شد ، همیشه سعی کنید تا جایی که می توانید از پایین ترینISO – پایه ISO – ، که معمولاً ۱۰۰ ISO یا ۲۰۰ است ، پایبند باشید. اگر نور کافی وجود داشته باشد ، می توانید از ISO پایین استفاده کرده و ظاهر نویز را تا حد ممکن به حداقل برسانید.

حتی در محیط های تاریک و کم نور هم می توانید از ISO پایین استفاده کنید. اما لازم است دوربین را روی سه پایه نصب کرده باشید یا کاملاً روی میز راحت بنشینید در این صورت ، می توانید با اطمینان از ISO پایین استفاده کنید و با استفاده از سرعت شاتر آهسته عکس روشنتر بگیرید

، زیرا دوربین لرزشی ندارد . اما ، به یاد داشته باشید که اگر دوربین شما از سرعت شاتر طولانی استفاده کند ، هر چیزی که در حال حرکت است مانند یک شبح به نظر می رسد:

شرایط استفاده از ISO بالا
حتی اگر استفاده از ایزو های پایین ایده آل باشد ، در بسیاری از مواقع برای گرفتن عکس خوب ، ایزوی بالایی لازم است. دلیل ساده این است که شما اغلب با تاری حرکت می جنگید و باید بین یک عکس واضح با ISO بالا یا یک عکس تار با ISO پایین انتخاب کنید. نگاهی به تصویر زیر بیندازید:

من این عکس را در ۱/۲۰۰۰ ثانیه و ۸۰۰ ISO ثبت کردم. در اینجا ، دوربین من به۱/۲۰۰۰th ثانیه نیاز دارد تا پرندگان را کاملاً ثابت و شارپ در حین پرواز نگه دارند.

 

اگر به جای آن ۱۰۰ ISO را روی دوربین خود قرار می دادم چه اتفاقی می افتاد؟ برای ضبط یک عکس روشن به سرعت شاتر ۱ / ۲۵۰th ثانیه احتیاج داشتم. در آن تنظیم ، از آنجا که پرندگان خیلی سریع حرکت می کردند ، تاری حرکت ناخواسته در تصویر ایجاد می شد. خلاصه اینکه ، من این تصویر را خراب می کردم

نکته اصلی این است که شما باید ISO را در شرایطی افزایش دهید که با هیچ روشی نور کافی برای ثبت تصویر مناسب بدست نیاید.

هنگامی که من در داخل خانه و بدون فلش عکس های دستی را می گیرم ، همیشه ISO خود را روی عدد با لاتر تنظیم می کنم تا بدون ایجاد تاری ، لحظه ثبت شود. یا ، هنگام عکسبرداری از عملکرد فوق العاده سریع مانند تصویر پرنده در بالا ، بالا بردن ISO شما اغلب ضروری است.

در اکثر دوربین ها ، تنظیمات مربوط به Auto ISO وجود دارد که در محیط های کم نور بسیار عالی عمل می کند. زیبایی این تنظیم این است که حداکثر ISO را که می خواهید استفاده کنید وارد می کنید تا دوربین از این حد عبور نکند. شخصاً اگر بخواهم میزان نویز را در عکس محدود کنم، حداکثر ISO خود را روی ۱۶۰۰ ، ۸۰۰ ISO یا ۳۲۰۰ تنظیم می کنم. نکته منفی این است که اگر دوربین به این ISO برسد ، از سرعت شاتر به تدریج طولانی تر استفاده می کند.

به حداقل رساندن نویز و به حداکثر رساندن کیفیت تصویر
برخی از عکاسان فکر می کنند که بهترین راه برای گرفتن تصاویر با کیفیت بالا استفاده از Base ISO در ۱۰۰٪ از زمان است. اما ، همانطور که در با لا نشان داده شد ، این درست نیست. گاهی اوقات ، در محیط تاریک به سر می برید که چاره ای جز استفاده از ISO با لاتر ندارید.

فقط در صورت وجود نور کافی ، باید از ISO استاندارد استفاده کنید. سعی نکنید۱۰۰ ISO را در یک محیط تاریک مجبور بکار کنید ، در این صورت عکس های شما خیلی تاریک ظاهر می شوند. و اگر از سرعت شاتر سریع برای عکسبرداری استفاده می کنید ، اساساً نتیجه همان عکس در محیط تاریک است – زیرا شما به طور جدی مدت زمان حسگر دوربین خود را برای گرفتن نور محدود می کنید – پس ، برای نوع خاصی از عکاسی ورزشی و اکشن ، یک ISO بالا ممکن است تنها گزینه شما باشد.

چهار مرحله برای ثبت عکس با بهترین کیفیت وجود دارد که باید دنبال کنید:
تنظیمی را برای دیافراگم انتخاب کنید که عمق میدان مورد نظر شما را فراهم کند. ISO خود را بر روی مقدار پایه تنظیم کنید . سرعت شاتر را برای نوردهی مناسب تنظیم کنید. اگرسوژه شما متحرک است، به تدریج ISO خود را بالا ببرید و از سرعت شاتر سریع تری استفاده کنید تا تاری حرکت از بین برود. اگر ISO بسیار با لا رفته است و هنوز توانایی استفاده از دیافراگم باز تر را دارید ، آن را باز کنید تا ISO به سطح مناسب تری برسد ، حتی اگر به معنای از بین بردن عمق میدان مورد نظر باشد.

این تمام چیزی است که طول می کشد تا عکس مناسب بدست آید! اگر این مراحل را دنبال کنید ، هر بار بهترین کیفیت تصویر را خواهید دید. و تعادل ایده آل بین نویز ، تاری حرکت و عمق میدان را پیدا خواهید کرد. ISO شایعات و باورهای غلط زیادی پیرامون خود دارد ، که بعضا کاملا غلط ولی رایج در میان برخی عقاید است. در این بخش ، در اینجا برخی از این نگرانی ها را برطرف خواهیم کرد تا در آینده در این مورد گمراه نشوید.

آیا ISO “حساسیت سنسور است؟
متداول ترین شایعه مربوط به ISO این است که ISO “حساسیت سنسور” است. این باور غلط را در وب و بصورت چاپی می بینید. اگرچه ممکن است به شما کمک کند تصور کنید ISO به عنوان حساسیتی مانند حسگر دوربین “عمل می کند” ، اما در واقع این کاری نیست که انجام دهد. دقیق تر اینکه بگوییم ISO مانند نگاشتی است که دوربین عکس را به شما بدهد و بگوید با توجه به قرار گرفتن در معرض ورودی خاص ، عکس خروجی باید چقدر روشن باشد و عکس روشن دیگری را دوباره به شما بدهد.

آیا ISO بخشی از نوردهی است؟
نه ، ISO بخشی از قرار گرفتن در معرض نیست. سرعت شاتر و دیافراگم با گرفتن فیزیکی نور بیشتر عکس را روشن می کند. ISO این کار را نمی کند. در عوض ، در اصل عکسی را که قبلا گرفته شده را روشن می کند. بنابراین ، عکاسان آن را جز component نوردهی نمی دانند. ایزو در دوربین بعد از ثبتت تصویر عمل می کند.

آیا افزایش ISO دقیقاً مانند روشن شدن عکس شما در رایانه است؟
این یک سوال هوشمندانه است ، اما، این یک تصور غلط است. روشن کردن یک عکس در رایانه شما می تواند از بسیاری جهات مانند بالا بردن ISO شما عمل کند ، زیرا باعث می شود نویز بیشتر دیده شود (و منجر به تصویر روشن تر می شود). اما تفاوت ساده این است که بالا بردن ISO شما در دوربین تقریباً همیشه کیفیت تصویر بهتری نسبت به روشن شدن عکس در رایانه شما فراهم می کند. به عبارت دیگر ، بهتر است در صورت لزوم از ۸۰۰ ISO استفاده شود ، نه اینکه عکس ۱۰۰ ISO را در نرم افزار پس از پردازش مانند Lightroom روشن کنید!

ISO چگونه بر عکس تأثیر می گذارد؟
ISO روشنایی عکس را افزایش یا کاهش می دهد ، اما هم بر سطح نویز و هم بر دامنه دینامیکی تأثیر می گذارد. در کمترین تنظیم (پایه) ISO ، تصاویر شما کمترین میزان نویز و بالاترین دامنه دینامیکی را دارند و بیشترین انعطاف پذیری را در پردازش پس از آن به شما می دهند. با افزایش ISO ، سطح نویز افزایش می یابد و دامنه پویایی نیز به طور معمول کاهش می یابد.

بهترین تنظیمات ISO برای نور کم چیست؟
هنگام عکسبرداری در شرایط کم نور ، سرعت شاتر شما کاهش می یابد ، در نتیجه باعث لرزش دوربین یا تاری حرکت می شود. برای جلوگیری از چنین مواردی ، باید تنظیمات ISO را به مقدار بالاتر مانند ۱۶۰۰ ISO افزایش دهید.بسته به دیافراگم و شرایط نوری ممکن است لازم باشد ISO را حتی بیشتر کنید.

بهترین تنظیمات ISO برای عکاسی از مناظر چیست؟
هنگام عکاسی از مناظر ، باید از سه پایه استفاده کنید و ISO خود را بر اساس ISO دوربین خود تنظیم کنید ، که معمولاً ۱۰۰ است. ً اگر سوال، نظر یا پیشنهادی دارید ، لطفا آنها را در بخش نظرات زیر ارسال کنید.

تعریف ایزو در عکاسی ,معنی ایزو در دوربین عکاسی , ایزو در عکاسی ,مفهوم iso در عکاسی مفهوم ایزو در دوربین عکاسی


 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*