فروشگاه اینترنتی دیجیتس‌کالا
No products in the cart.

سرعت شاتر در عکاسی و تاثیر آن بر تصویر

سرعت شاتر سریعتر برای سوژه های درحال جنب و جوش

متغیری در نوردهی که دانستن آن برای مبتدیان مهم است.

 

یکی از سه تنظیمات مهم در عکاسی، سرعت شاتر است ( دو مورد دیگر دیافراگم و ISO هستند.) سرعت شاتر مسئول دو اتفاق خاص در تصاویر است: تغییر روشنایی عکس شما و ایجاد جلوه هایی چشمگیر با ایجاد ثابت یا تار کردن حرکت. در مقاله زیر هر آنچه را که باید در مورد آن بدانید را به زبانی بسیار ساده توضیح خواهیم داد.

سرعت شاتر در عکاسی از وجود پرده ای به نام شاتر که در دوربین ها قرار دارد بوجود آمد  – پرده شاتر که پرده ای در جلوی سنسور دوربین است و قبل از این که دوربین روشن شود بسته می ماند. هنگامی که دوربین روشن می شود، شاتر باز می شود و حسگر دوربین را به طور کامل در معرض نوری قرار می دهد که از لنز شما عبور میکند. پس از جمع‌آوری نور توسط سنسور، شاتر بلافاصله بسته می‌شود و مانع از برخورد نور به سنسور می‌شود. دکمه ای که دوربین را روشن می کند “شاتر” یا “دکمه شاتر” نیز نامیده می شود، زیرا باعث باز و بسته شدن شاتر می شود.

فهرست مطالب
سرعت شاتر چیست؟
نحوه اندازه گیری سرعت شاتر
سرعت شاتر و نوردهی
سرعت شاتر سریع، آهسته و طولانی
نحوه تنظیم سرعت شاتر
نحوه پیدا کردن سرعت شاتر
سوالات متداول سرعت شاتر
سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور را روی سنسور دوربین قرار می دهد. در حقیقت مدت زمانی است که سنسور در معرض نور قرار دارد.

در اصل، مدت زمانی است که دوربین شما برای ثبت عکس نیاز دارد. هرچه محیط تاریک تر باشد این زمان بالاتر میرود.این “زمان”  چند تأثیر مهم بر نحوه نمایش تصاویر شما دارد.

هنگامی که از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید (که به عنوان سرعت شاتر “آهسته” نیز شناخته می شود)، در نهایت سنسور خود را برای مدت زمان قابل توجهی در معرض دید قرار می دهید. اولین اثر بزرگ آن تاری حرکت است . اگر سرعت شاتر شما زیاد باشد، سوژه های متحرک در عکس شما در جهت حرکت تار به نظر می رسند. این افکت اغلب در تبلیغات اتومبیل و موتورسیکلت استفاده می شود، جایی که حس سرعت و حرکت با تاری عمدی چرخ های متحرک به بیننده منتقل می شود.

سرعت شاتر و تاری حرکت

سرعت شاتر آهسته باعث تاری حرکت میشود

سرعت شاتر پایین نیز برای عکاسی از کهکشان راه شیری یا اشیاء دیگر در شب یا در محیط های کم نور با سه پایه استفاده می شود. عکاسان منظره ممکن است عمداً از سرعت شاتر طولانی برای ایجاد حس حرکت در رودخانه ها و آبشارها استفاده کنند و در عین حال همه چیز را کاملاً واضح نگه دارند.

این عکس در سرعت شاتر ۵ ثانیه گرفته شد

سرعت شاتر ۵ ثانیه ( سرعت شاتر آهسته)

از سوی دیگر، سرعت شاتر نیز می تواند برای انجام درست برعکس – حرکت انجماد – استفاده شود. اگر مخصوصا” از سرعت شاتر سریع استفاده می کنید، می توانید حرکت را حتی از اجسامی که به سرعت در حال حرکت هستند، مانند پرندگان در حال پرواز یا اتومبیل هایی که در حال عبور هستند، حذف کنید. اگر هنگام عکس گرفتن از آب از سرعت شاتر بالا استفاده کنید، هر قطره کاملاً واضح در هوا آویزان می شود که ممکن است حتی برای چشمان ما قابل مشاهده نباشد.

در این تصویر سرعت شاتر ١/١۶٠٠ ثانیه(سرعت شاتر سریع)

سرعت شاتر ١/١۶٠٠ ثانیه (سرعت شاتر سریع)

تمام موارد فوق تنها با کنترل سرعت شاتر به دست می آید. به‌طور خلاصه، سرعت‌های شاتر سریع، عملکرد را منجمد می‌کنند، در حالی که سرعت‌های طولانی هنگام عکاسی از اجسام متحرک، جلوه‌ای از حرکت ایجاد می‌کنند.

نحوه اندازه گیری سرعت شاتر
سرعت شاتر معمولاً در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود که کمتر از یک ثانیه باشد. به عنوان مثال، 1/4 به معنای یک چهارم ثانیه است، در حالی٨ که 1/250 به معنای یک دویست و پنجاهم ثانیه (یا چهار میلی ثانیه) است.

اکثر دوربین‌های DSLR مدرن و دوربین‌های بدون آینه می‌توانند سرعت شاتر 1/4000 ثانیه را در سریع‌ترین حالت کنترل کنند، در حالی که برخی از آن‌ها می‌توانند سرعت‌های حتی سریع‌تر 1/8000 ثانیه و سریع‌تر را کنترل کنند. از طرف دیگر، طولانی ترین سرعت شاتر موجود در اکثر دوربین های DSLR یا دوربین های بدون آینه معمولاً 30 ثانیه است. در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از ریموت‌های خارجی از سرعت شاتر بلندتری استفاده کنید.

سرعت شاتر و نوردهی
تاثیر مهم دیگر سرعت شاتر بر نوردهی است که به روشنایی تصویر مربوط می شود. اگر از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید، سنسور دوربین شما نور بیشتری را جمع آوری می کند و عکس به دست آمده کاملاً روشن خواهد بود. اما استفاده از سرعت شاتر سریع، حسگر دوربین شما تنها در معرض مقدار کمی از نور قرار می گیرد و در نتیجه عکسی تیره تر می شود.

سرعت شاتر و نوردهی

تاثیر سرعت شاتر بر نور تصویر

با این حال، سرعت شاتر تنها متغیری نیست که بر روشنایی یک تصویر تأثیر میگذارد. همچنین دیافراگم ، ISO و مقدار روشنایی واقعی صحنه در روشنایی تصویر شما تاثیر گذارند. بنابراین، زمانی که در مورد سرعت شاتر تصمیم می گیرید، انعطاف پذیری دارید، اما باید تنظیمات دیگر خود را با دقت انتخاب کنید.

سرعت شاتر می تواند ابزاری حیاتی برای گرفتن عکس با روشنایی مناسب باشد. در یک روز آفتابی، ممکن است لازم باشد از سرعت شاتر سریعتری استفاده کنید تا عکس شما بیش از حد نوردهی نشود. یا اگر هوا تاریک است، ممکن است برای جلوگیری از تاریکی بیش از حد عکس، سرعت شاتر آهسته لازم باشد (که به نوبه خود ممکن است به سه پایه نیاز داشته باشد، به دلیل تاری حرکت ناشی از در دست گرفتن دوربین). برای بسیاری از افراد، این دلیل اصلی تنظیم سرعت شاتر است: مطمئن شدن از روشنایی مناسب عکس های شما. با این حال، نگرانی های مربوط به تاری حرکت نیز بسیار مهم هستند و نباید نادیده گرفته شوند.

سرعت شاتر سریع، آهسته یا طولانی
سرعت شاتر سریع معمولا برای فریز کردن حرکت لازم است. اگر از پرندگان عکاسی می کنید، سرعت شاتر  ممکن است 1/1000 ثانیه یا سریعتر باشد. اما، برای عکاسی عمومی از سوژه‌هایی که آهسته‌تر حرکت می‌کنند، ممکن است بتوانید در 1/200 ثانیه، 1/100 ثانیه یا حتی بیشتر بدون ایجاد تاری حرکتی عکس بگیرید.

سرعت شاتر طولانی معمولاً بیش از 1 ثانیه است – در این مرحله، برای دریافت تصاویر واضح باید از سه پایه استفاده کنید. شما می توانید از سرعت شاتر آهسته برای انواع خاصی از عکاسی در نور کم/شب یا برای گرفتن عکس با حس حرکت استفاده کنید. اگر هنگام استفاده از سرعت شاتر آهسته  ، چیزی در صحنه شما در حال حرکت باشد، بسیار تار به نظر می رسد.

در این بین، سرعت شاتر از 1/100 ثانیه تا 1 ثانیه هنوز نسبتاً پایین در نظر گرفته می شود. ممکن است نتوانید با سرعت شاتر یک ثانیه و سرعتهای نزدیک آن بدون سه پایه و با دست ، عکس شارپ و بدون تاری بگیرید. آنها را کنترل کنید.

 

سرعت شاتر آهسته ١/٣٠ ثانیه

این عکس تار است زیرا من از سرعت شاتر نسبتا پایین 1/30 ثانیه استفاده کردم

 

 

نحوه تنظیم سرعت شاتر

اکثر دوربین ها به صورت پیش فرض سرعت شاتر را به طور خودکار کنترل می کنند. هنگامی که دوربین روی حالت “Auto” تنظیم می شود، سرعت شاتر توسط دوربین بدون ورودی شما انتخاب می شود (و همچنین دیافراگم و ISO). با این حال، در صورت لزوم همچنان می توانید سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید:

با تنظیم دوربین در حالت ” اولویت شاتر “، سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می کند.
با تنظیم دوربین در حالت دستی ، سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی انتخاب می کنید.
در هر دوی این حالت ها، می توانید ISO را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید.

در بیشتر موارد، توصیه می کنیم به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را برای شما انتخاب کند. با این حال، مراقب باشید تا مطمئن شوید که حرکت تاری زیادی را در یک عکس معرفی نمی کنید (یا حرکت ثابتی که می خواهید تار شود). من در مقاله‌ای در مورد حالت‌های دوربین بیشتر این موارد را توضیح می‌دهم ، اما تمایل دارم در 95٪ مواقع در حالت «اولویت دیافراگم» عکس‌برداری کنم و به دوربین اجازه می‌دهم سرعت شاتر را به‌طور خودکار محاسبه کند.

نحوه پیدا کردن سرعت شاتر
آیا می دانید چگونه می توانید سرعت شاتر دوربین خود را بر روی چه مقدار تنظیم کرده اید پیدا کنید؟ معمولاً پیدا کردن آن بسیار آسان است. در دوربین‌هایی که دارای پنل بالایی هستند، سرعت شاتر معمولاً در گوشه سمت چپ بالا قرار دارد، مانند دایره:

نحوه پیدا کردن سرعت شاتر در عکاسی

اگر دوربین شما مانند برخی از دوربین های DSLR سطح ابتدایی LCD بالایی ندارد، می توانید از منظره یاب نگاه کنید، جایی که سرعت شاتر را در سمت چپ پایین مشاهده خواهید کرد. و اگر دوربین شما نه LCD بالایی دارد و نه منظره یاب، مانند بسیاری از دوربین های بدون آینه، می توانید سرعت شاتر خود را به سادگی با نگاه کردن به صفحه پشتی مشاهده کنید.

در اکثر دوربین‌ها، سرعت شاتر مستقیماً به صورت کسری از ثانیه نشان داده نمی‌شود – معمولاً یک عدد معمولی است. وقتی سرعت شاتر بیشتر یا مساوی یک ثانیه باشد، چیزی شبیه 1 اینچ یا 5 اینچ خواهید دید (با علامت نقل قول برای نشان دادن هر ثانیه کامل).

اگر هنوز نمی توانید سرعت شاتر را پیدا کنید، دوربین خود را روی حالت ” اولویت دیافراگم ” قرار دهید و مطمئن شوید که “AUTO ISO” را خاموش کرده اید. سپس، دوربین را در فضای نقاط تاریک و نقاط روشن اطراف خود حرکت دهید. عددی که تغییر می کند سرعت شاتر شما خواهد بود.

 

سوالات متداول سرعت شاتر
در زیر برخی از سوالات متداول در مورد سرعت شاتر آورده شده است:

  • سرعت شاتر آهسته چیست؟سرعت شاتر طولانی معمولاً حدود 1 ثانیه و بیشتر است. در مقایسه، سرعت شاتر آهسته می تواند به کسری از ثانیه اشاره کند، مانند 1/2 یا 1/4.
  • سرعت شاتر سریع چیست؟سرعت شاتر سریع اغلب به سرعت شاتری گفته می شود که به اندازه کافی سریع است که عملکرد را ثابت کند. به طور معمول، عکاسان هنگام صحبت در مورد سرعت شاتر سریع به کسری از ثانیه اشاره می کنند، مانند 1/250 ثانیه یا سریعتر.
  • چگونه سرعت شاتر خود را پیدا کنم؟سرعت شاتر اغلب در LCD بالا یا پشت دوربین شما به صورت عدد یا کسری نمایش داده می شود. اگر شاتر را تا نیمه فشار دهید، سپس دوربین خود را به سمت قسمت روشن‌تر حرکت دهید، عددی که تغییر می‌کند معمولاً سرعت شاتر شما است.
  • کدام سرعت شاتر کمتر است؟بسته به دوربین شما، کمترین سرعت شاتری که مجاز به استفاده از آن بدون استفاده از شاتر از راه دور است، معمولاً 30 ثانیه است.
  • سریعترین سرعت شاتری که می توانم در دوربین خود استفاده کنم چیست؟ این به توانایی های دوربین بستگی دارد. اکثر دوربین های DSLR و بدون آینه می توانند با استفاده از شاتر مکانیکی با سرعت 1/4000 ثانیه عکس بگیرند. برخی از دوربین های پیشرفته تر می توانند با شاترهای مکانیکی با سرعت 1/8000 ثانیه و حتی با استفاده از شاترهای الکترونیکی سریعتر عکاسی کنند.
  • سرعت شاتر چگونه یا با چه نمادی نوشته می شود؟ سرعت شاتر همیشه بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه نوشته می شود. به عنوان مثال، سرعت شاتر 1 ثانیه ای معمولاً به صورت یک عدد و با علامت نقل قول یا حرف “s” در انتهای آن، مانند 1 اینچ یا 1 ثانیه نمایش داده می شود. در حالی که کسری از ثانیه مانند 1/250 معمولاً به صورت 1/250 یا به سادگی 250 در اکثر دوربین ها نمایش داده می شود.
  • بهترین سرعت شاتر چیست؟ چنین چیزی وجود ندارد، زیرا واقعاً بستگی به هدف شما دارد.
  • چگونه سرعت شاتر را در گوشی خود تغییر دهم؟ در حالی که برخی از تلفن‌های هوشمند امکان تغییر سرعت شاتر را با استفاده از برنامه داخلی گوشی فراهم می‌کنند، بیشتر آنها نیاز به نصب برنامه برای امکان تغییر سرعت شاتر دارند. اگر از iPhone استفاده می‌کنید، برخی از برنامه‌ها مانند Camera+ را امتحان کنید .
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*